Ammyy İndir!

Karar Destek

ABC Teknoloji tarafından 7 Haziran 2012 tarihinde eklenen bu makale tam 2.697 kez okunmuş.

Karar Destek


Karar destek sistemi, yöneticilerin hızlı ve doğru karar almasına yardımcı olan, firma genel ve detaylı durumlarının incelendiği bir sistemdir. Firmanın finans yapısı, nakit akış durumu, takip hesapları, bütçe, cari, banka, kasa, stok yeri durumları özet veya detaylı bir şekilde incelenebilir.
Cari hesaplar, borç-alacak durumları , hangi stoklarla işlem yapıldığı gibi bilgiler izlenebilir, filtrelenerek istenen kıstaslarda inceleme ekranı görülebilir ve rapor alınarak istenen inceleme ekranının aynen çıktısı alınabilir.
Banka hesapları ve alt hesapları istenen döviz birimine çevrilerek veya kendi döviz hesaplarına göre detaylı bir şekilde incelenebilir. Kasalar ve bağlı alt hesaplar da kendi döviz hesaplarına ve görülmek istenen döviz birimine göre incelenebilir.
Stok inceleme ekranında stoklar bağlı gruplara göre ağaç yapısı şeklinde incelenir. Stokların fiyat bilgileri, işlemlerde kullanılan eski fiyat bilgileri, stok durumu, stok detayı, stokların hangi işlemlerde kullanıldığı, fotoğrafı ve ilgili açıklama gibi tüm bilgilerin görülebileceği, kullanıcı ve yönetici için kullanım kolaylığı sağlayan bir ekrandır.

Takip hesapları ile firmanın tüm gelir ve giderleri istenildiği an ve şekilde görülebilir. Gelir-gider raporlarıyla bütçe karşılaştırması yapılabilir. Firmanın genel yapısı ve istenirse detaylı inceleme imkânını tek tuşla sunan firma incele ekranı yöneticinin en büyük yardımcısıdır.
Ticari işlemler bir yandan yürürken istenilen andaki ticari bilânçoyu hızlı, pratik ve kolay anlaşılır şekilde almak mümkündür. Aylık, yıllık veya dönemsel zaman dilimlerine bağlı olarak alışlara, satışlara göre cari hesapları ciro payı işlem noktasına, personele, tarih aralığına, cari tipine ve dövize göre filtrelemeler yapılarak takip edilebilir. Muhasebe işlemlerini yapmadan da ticari bilanço ve gelir gider hesapları görülebilir.