Ammyy İndir!

Stok / Stok Yeri Yönetimi

ABC Teknoloji tarafından 7 Haziran 2012 tarihinde eklenen bu makale tam 3.132 kez okunmuş.

Ofisnet’in güçlü ve esnek yapısındaki en büyük payı stok sistemi alır. Stoklar; fiziksel stok, hizmet, temel tanım yapılarını destekler ve mükemmel çözümlerin kolayca elde edilebildiği tasarıma sahiptir.
Bir stokta birden çok birim tanımlanabilir. Her birim için barkod tanımı girilebilir. Stok kartları, tiplere ayrılarak stok tiplerinde tanımlanan birim, stok detayı, kontrol listesi, kampanya, garanti ve KDV oranı gibi birçok öndeğer bilgilerini alır. Böylece tip tanımlarından kartlara otomatik olarak yansıyan öndeğerler sayesinde zaman etkin ve verimli kullanılmış olur.
Ayrıca stok türleri; ticari mal, hammadde, yarı mamul, mamul, sabit kıymet, sarf malzemesi vb.. seçenekleriyle belirtilebilir. Stok detayı, bir ana stok içinde diğer alt stokları içerebilir (Örn: Bilgisayar içindeki parçalar ayrı ayrı işlem gördüğü gibi bilgisayar ana stoğu ile birlikte de işlem görebilir). Stok detayı anlayışı, Netsim’in stok yönetimini etkin ve dikey çözümlerini işletmelere uygulamasında kritik bir öneme sahiptir.

Stokların paket şekli normal, koli veya asorti olarak seçilip istenilen sayıda detay girilebilir.
Stok kodu, sistem tarafından tiplere verilen stok kod maskesi otomatik olarak oluşturulabilir.
Stok kartlarına sınırsız fiyat tanımı yapılabilir. Tüm işlemlerde istenen kriterlere göre fiyat bilgisi otomatik gelir. Fiyat listeleri toplu güncellemeler yapılmasına izin verir.

Stok yerleri, fiziksel ve mantıksal olarak hiyerarşik bir şekilde tanımlanabilir.
Stok yerlerinde negatif seviye, otomatik

stok işlemi, aktif ve bloke seçenekleriyle tam  denetim sağlanır. Stoklar stok yerlerinde işlem gördükleri fiziki duruma (normal, arızalı, tamir vb.) göre görülebilir. Stok yerleri; içerisinde bulunduracakları stokların, konsinye, rezerv, demirbaş, emanet, ticari, üretim rezerv gibi durumlarından ve normal, arızalı, tamir gibi fiziksel durumlarından bütününü, bir veya daha fazlasını bulunduracak şekilde tanımlanabilir. Stok yerinin veya stoğun durumuna bakıldığında ürünün ne kadarının ticari, arızalı, rezerv edildiği vb. gibi durumlar tek ekrandan detaylı bir şekilde izlenebilir. Stok işlemlerinde ağırlıklı ortalama (AGOR), hareketli ortalama (HAOR), FIFO, LIFO ve seri takipli stokların maliyet hesaplaması için “Gerçek Maliyet” gibi maliyet yöntemleri kullanılabilir.